Style radzenia sobie ze stresem.
Sposobów radzenia sobie ze stresem jest tyle ilu ludzi. Jednakże naukowcy wyodrębniają trzy style działania: skoncentrowane na problemie (na zadaniu), skoncentrowane na własnych emocjach, skoncentrowane na unikaniu.
Styl skoncentrowany na zadaniu- określa styl radzenia sobie ze stresem, w którym główny nacisk położony jest na zadanie lub planowanie rozwiązania problemu. W tym przypadku możemy mówić o samodzielnej lub przeprowadzonej z pomocą życzliwych osób analizie sytuacji, rozpoznania przyczyny problemu, szukaniu sposobów jego rozwiązania. Styl skoncentrowany na emocjach- określa styl radzenia sobie ze stresem, który charakteryzuje się tendencją do koncentracji na sobie, własnych przeżyciach emocjonalnych, takich jak złość, poczucie winy, napięcie; Często w sytuacji stresowej pojawia się płacz (jako ujście dla poczucia żalu, bezradności), krzyk (jako wyrzucenie z siebie złości), wyładowanie nagromadzonej energii np. poprzez szybki spacer, tłumienie przykrych uczuć lekami uspokajającymi czy alkoholem. Działania skoncentrowane na emocjach pozwalają wyciszyć się, nabrać dystansu do sprawy. Jednakże lepiej, gdy są one wstępem do innych, bardziej racjonalnych działań, niż stałym stylem radzenia sobie ze stresem. Styl skoncentrowany na unikaniu— określa styl radzenia sobie ze stresem, który charakteryzuje się tendencją do wystrzegania się myślenia, przeżywania i doświadczania sytuacji stresowej np. poprzez angażowanie się w czynności zastępcze takie jak: czytanie książki, czynności porządkowe itp., lub poszukiwanie kontaktów towarzyskich np. telefon do przyjaciela, uczestnictwo w imprezach towarzyskich. Stosując strategię unikową, ogranicza się negatywne odczucia, ale też nie rozwiązuje się problemu.
Radzenie sobie ze stresem jest procesem, w którym człowiek przejawia całą serię zachowań. Działanie człowieka zmienia się w zależności do zaistniałych warunków i można w nim odnaleźć elementy każdego z trzech opisanych sposobów zachowania.
Dodaj komentarz