A co to wogóle jest ten sTrEs? Kilka porad....
Stres najprościej opisać można jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia które burzą naszą równowagę, obciążają lub przekraczają jego możliwości. Opisane wydarzenia nazywamy stresorami.
Stres w naszym życiu jest jak chleb powszedni. Doznajemy go codziennie w błahych lub poważnych sytuacjach dlatego wyróżniamy trzy odmiany stresorów. Pierwszym z nich są codzienne utrapienia takie jak przebita opona w nowym samochodzie, spóźnienie na ważne spotkanie, są to najczęściej stresory krótkotrwałe.
Kolejnym rodzajem stresu są stresory katastrofalne są to stresory które charakteryzują się oddziaływaniem na całe grupy ludzi w sposób dramatyczny np. wojny, powstania, kataklizmy. Ostatnimi już stresorami są stresory poważne charakteryzują się z tzw. zmianami życiowymi. Tutaj zatrzymajmy się na dłużej. Dla wielu osób odbywających karę pozbawienia wolności wyjście poza mury to sytuacja długo wyczekiwana jednak w momencie nadejścia zaczyna w nas budzić się stresor poważny stawiamy sobie w głowie pytania czy damy radę oraz jak to teraz będzie. Jest to reakcja całkowicie normalna ponieważ w waszym życiu dochodzi do poważnej zmiany. Wielu z was po wieloletnim wyroku musi zaaklimatyzować się na nowo, poznać nowych ludzi lub poszukać nowej pracy. Warto zauważyć, że mówimy w tym przypadku o stresie powstałym na skutek pozytywnej zmiany dlatego istotą stresu jest więc nie tyle obecność wydarzenia przykrego, co konieczność zaadaptowania, przystosowania do nowej sytuacji stanowiącej wyzwanie wymagające zmiany by odzyskać równowagę. Pamiętajcie jednak, że stres to reakcja organizmu nad którą idzie pracować. Ale jak sobie z nim poradzić? To jest dobre pytanie radzenie sobie ze stresem to bardzo szerokie zagadnienie, ale można udzielić kilka podstawowych wskazówek:
Możesz też skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty.
Każdy z nas przeżywa w życiu stres dlatego warto uczyć się tego jak sobie z nim radzić. Wiele osób ma “we krwi” sposoby radzenia sobie ze stresem, inny uczą się ich w trakcie życia. Ważne aby pamiętać, że nauka radzenia sobie ze stresem nie musi przebiegać w samotności. Skorzystaj z pomocy specjalisty. tak jak przy nauce jazdy samochodem posiadasz instruktora, który uczy cię obsługiwać samochód tak przy nauce radzenia sobie
ze stresem możesz skorzystać z nauki psychologa lub psychoterapeuty, który nauczy cię sprawnie “obsługiwać” swoją psychikę, swój mózg, który jest bardziej skomplikowanym “urządzeniem” niż samochodem.
Dodaj komentarz